Scoops, Spoons, and Spatulas
Tools designed to scrape, manipulate, chop, or transfer materials; products are available in several sizes, material compositions, etc.
Scoops, spoons, and spatulas help with mixing, scraping, and other tasks related to transferring materials and samples from one place to another.
These tools are used to transfer samples or chemicals from their original containers to weighing paper, weighing boats, weighing bottles, weighing funnels, or other vessels or containers for weighing.
Reusable products are typically made of stainless steel, which is resistant to heat and cold, acids, bases, solvents, and other chemicals. Metal products may also have permanent or removable wooden or polymer handles and may also be coated in PTFE or plastic for greater non-reactivity. Types of stainless steel spatulas include:
- Microspatulas: Thin, pointed ends help to transfer materials to small tubes or microplates
- Trough-shaped spatulas: Usually have one rounded and one pointed end; can be used to dislodge or loosen materials in a container
- Double-ended spatulas: May have ends of equal or slightly different sizes and shapes
- One flat and one bent end
- One rounded and one tapered end
- One rounded and one scoop or spoon-shaped end
Disposable plastic and paper products are also available. They can help eliminate the potential for cross-contamination that may occur with poorly cleaned reusable spatulas. Disposable products are also ideal for performing lyophilization or handling lyophilized products.
Some products have a V-shape and a pointed end. These are used to pierce paper or plastic wrapping to collect samples of a product or food material for pre-production or post-production quality control testing.
- (3)
- (24)
- (1)
- (3)
- (15)
- (15)
- (1)
- (14)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (3)
- (82)
- (5)
- (79)
- (6)
- (6)
- (3)
- (1)
- (122)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (5)
- (5)
- (1)
- (2)
- (223)
- (152)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (4)
- (11)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (20)
- (1)
- (1)
- (6)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (11)
- (3)
- (8)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (8)
- (3)
- (1)
- (6)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (19)
- (11)
- (4)
- (1)
- (4)
- (13)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (7)
- (2)
- (9)
- (2)
- (11)
- (13)
- (2)
- (1)
- (4)
- (3)
- (6)
- (1)
- (2)
- (8)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ PVC Handle Lab Spatulas Set of 7
Spatulas feature stainless steel construction with PVC handles. The handle is resistant to acids and most solvents, and can withstand boiling water. Multiple sizes allow for varied laboratory applications.
Fisherbrand™ Wooden Handle Lab Spatulas Set of 7
Spatulas feature stainless steel construction and Wooden handles. Multiple sizes allow for varied laboratory applications.
| Product Type | Heavy Duty Scoop |
|---|---|
| Color | White |
| Material | HDPE |
| For Use With (Application) | Designed for many industrial applications |
United Scientific™ SteriTrue™ Sterile Sampling Scoops, Polystyrene
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
SteriTrue Scoops are individually packed and are sterile.
| Product Type | Scoop |
|---|---|
| Material | Polystyrene |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
DWK Life Sciences Wheaton™ Stainless Steel Scoop
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Ideal for sampling powders, slurries, soils and more
United Scientific™ SteriTrue™ Sterile Sampling Scoops, Metal Detectable Polystyrene
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
SteriTrue Scoops are metal detectable for easy X-Ray identification and are individually packed and are sterile.
| Product Type | Scoop |
|---|---|
| Quantity | 100/Pk. |
| Material | Polystyrene Resin |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Bel-Art™ Sterileware™ Flat Bottom Sampling Scoop
Flat bottom sampling scoops are used by pharmaceutical, food, cosmetic and chemical companies for general production or laboratory work.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | Scoop |
| Material | High-impact Polystyrene |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Sterile |
Heathrow Scientific™ Dual Purpose Scoops, White
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
The dual purpose scoop is a unique economical solution that combines the function of a scoop and a weigh boat into one product.
| Blade Material | Polystyrene |
|---|---|
| Length (Metric) Blade | 5.59 cm |
| Disposable | Single-use |
| Shape | Curved |
| Length (Metric) | 12.7 cm |
| Color | White |
| Length (English) | 5 in. |
| Quantity | 100 Pk. |
| Material | Polystyrene |
| Length (English) Blade | 2.2 in. |
| For Use With (Application) | Weighing Material |
| Sterility | Non-sterile |
| Handle Color | White |
| For Use With (Equipment) | Scale |
| Product Type | Weighing Scoop |
| Coating | Anti-static |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Handle Material | Polystyrene |
Bel-Art™ Mini Sampler Spoons
Avoid cross contamination by using a different spoon for each sample
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | Spoon |
| Color | White |
| Material | Polystyrene |
| For Use With (Application) | Designed for retrieving small, specific volume samples of powders or similar materials |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Sterile |
Bel-Art™ Sterileware™ Volumetric Sampling Spoons
Suitable for use with powders, granules, liquids, gels or suspensions, these sterile spoons allow set volumes to be accurately measured and sampled.
| Product Type | Spoon |
|---|---|
| Quantity | 100/Pk. |
| Material | HDPE |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Bel-Art™ Sterileware™ Pharma Scoops
Ideal for both production work and laboratory use, Pharma Scoops are used by pharmaceutical, food, cosmetic, and chemical companies.
| Product Type | Scoop |
|---|---|
| Color | Red |
| Material | High-impact Polystyrene (FDA Grade) |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Bel-Art™ Sterileware™ Extra-Long, Bent Handle Spoons
Ideal for sampling and dispensing of powders, granules, and liquids.
| Product Type | Spoon |
|---|---|
| Quantity | 100/Pk. |
| Material | HDPE |
| Length (Metric) Handle | 30 cm |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Bel-Art™ Sterileware™ Upright Handle Ladles
Available in blue or white to allow for effective sample contrast, these sterile ladles are useful for sampling liquids and creams.
| Length (Metric) | 26 cm |
|---|---|
| Product Type | Ladle |
| Capacity (Metric) | 50 mL |
| Quantity | 40/Pk. |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Bel-Art™ Sterileware™ Scoop An' Bag™ Sterile Sampler
Sample collection system includes a sterile 60 mL (2 oz.) sampling scoop and sterile 11.4 x 22.9 cm (4.5 x 9 in. ), 540 mL (18.3 oz.) volume polyethylene twirl-type bag with large label area to hold the sample.
Bel-Art™ Sterileware™ Large Sterile Sampling Spoon
Large, sterile sampling spoon is ideal for sampling semi-solids, viscous liquids or bulk materials